Víš-li, milý čtenáři, co je to indiánský běh? Ptám se parafrází na první větu knižního Vinnetoua.
Nepochybně ano, jedná se o populární přechod mezi chůzí a během, kombinující tyto disciplíny. Jde také o nejoblíbenější disciplínu naší feny! Miluje běh, zejména úvodní sprinty a náhlá zrychlení z nuly na sto. A tu část „chůze“ nahrazuje pestrou paletou různých aktivit. Při nedávné indiánské procházce byla z degustace trav v prosluněném lese vyrušena náhlým praskotem. Pár metrů od nás se zřítil strom. Ne sice zrovna jedle, ale vedle jedle veliký starý akát. Jeho bratříček, věrně následující, se zasekl v úhlu 45 stupňů. Chvíli jsme obě ztuhlé zíraly. Všude nastalo úplné ticho. Žádné cvrlikání, ťukání ani kukání…ticho. Honem jsme vyrazily domu.
Naštěstí nás nic cestou netrefilo. Stejné štěstí neměl ale mladý muž kácející stromy na chatě. Jedle šla k zemi na předem plánované místo. Ale ukázalo se, že dodržování všech postupů se hodí! Minimálně pokud nejsme v bezpečné vzdálenosti, jedná se o profesionální káení a výška stromu tomu odpovídá, pak strom by měl mít před pokácením nejprve ořezané větve. Dřevorubec přežil se štěstím, měl bezpečnostní helmu. Helma úder větví zbrzdila, ale i tak praskala a došlo i k poranění lebky.
Další příběh je také z přírody.
Výzva „11:18:45 CET, muž, úraz, pozn.: pád do potoka“. Podle místa zásahu na mapě se jednalo o náves, takže jsme zraněného ještě před dojezdem podezírali z konání pod vlivem alkoholu. Co by jinak dělal v podzimním dopoledni v potoce …
Na místě, na prudkém asi 3metrovém svahu ke strouze, ležel s nohama ve vodě mladý muž, vedle něj helma, motorová pila v potoce, a všude okolo hlouček „poraděnků“. Do svahu na cestu jsme zraněného museli vytáhnout sami dva. Samozřejmě jsme to zvládli skvěle, protože se nám dostalo mnoho užitečných rad. Mladík měl hlubokou tržnou ránu na temeni hlavy, proraženou lebku, zlomenou holenní kost a zápěstí. Byl ale při vědomí, a tak se nám podařilo zjistit, co se vlastně stalo. Náš pacient, zaměstnanec obce, ořezával větve starých stromů nad potokem. Na jedné z větví seděl a druhou, nad sebou, odřezával. Větev, na níž seděl, bohužel praskla, a když dopadl do vody, odřezávaná větev spadla také a udeřila jej do hlavy. Z potoka se částečně dostal sám, dál to ale nezvládnul.
A dnešní poučení? Bezpečnost práce a její požadavky nejsou úplná blbost …
——————————————
A ještě pár poznámek na okraj:
Poranění hlavy
Pokud je zraněný při vědomí, nejlepší poloha pro něj je se zvýšenou horní polovinou těla.
Zajistěte tepelný komfort pacienta. Přehoďte přes něj třeba svou bundu, neponechávejte přímo na studené zemi nebo použijte folii z lékárničky (stříbro-zlatá, jmenuje se izotermická)..
POZOR ! stav pacientů s úrazem hlavy se může rychle změnit, nikdy je nenechávejte samotné a vyčkejte s nimi do příjezdu záchranářů.