Ráno mi poslal kamarád hasič fotografie z noční akce. V lesích pátrali po starším invalidovi na elektrickém vozíku, který vyrazil na houby. Bohužel terén nebyl přizpůsobený městskému posouvadlu, a tak řidič z vozítka spadnul. Jako vždy v podobných situacích byl pánův mobil úplně jinde než jeho majitel, a tedy pro svého majitele nepoužitelný plnit svou základní funkci volání. Hasičům se podařilo pohřešovaného najít po 6 hodinách pátrání. Utrpěl velice nepříjemné poranění, a to kousné rány 1), protože spadnul do mraveniště a jeho obyvatelé mu dali svou nevoli výrazně najevo.
Mravenci a jejich kyselina mi připomněla jinou záchrannou akci, již pár let starou. Vyzvedávali jsme na vrátnici chemičky mladíka, který trpěl „bolestí břicha“. Na místě se hned po bezpečném zavření dveří vozu přiznal, že pracoval s kyselinou mravenčí 2) a nedopatřením si ji vylil do klína. Nechtělo se mu v práci s barvou ven, a tak předstíral bolest břicha. Samozřejmě, zůstal v potřísněných pracovních kalhotách, a tak se kyselinka vesele propracovala až k intimním partiím a tam velice pilně působila. Odstrojeného naříkajícího chemika jsme po poskytnutí první pomoci transportovali šupem do nemocnice.
Začala škola a myslím, že tedy nebude od věci si zopakovat některé základní poučky. Hodí se po celý život.
Výzva 14:48:02 CET / kdo: muž, 65 let / co: úraz / poznámka: poranění tváře, počká venku. Volajícímu se mohlo stát cokoli, a tak jsme se rozhodli nevymýšlet katastrofické scénáře a nechali jsme se překvapit. Čekající muž nevypadal ani trochu dobře. Minimálně proto, že už z dálky bylo vidět, jak zhrouceně se opírá v sedě na zemi o plot. Zblízka se vyjevily další problémy. Měl poleptanou pravou tvář, rameno i ruku. Oči byly zarudlé a oteklé, ale naštěstí bylo vidět, že největší porci tajemné látky zachytily brýle. Otok dýchacích cest byl také zřetelně patrný. Pracně jsme z pána dostali, s čím vlastně přišel do styku. Pachatelem byl Krtek. Byl to krtek s velkým „K“, tedy louhová chemikálie k čistění odpadů. Popadli jsme pacienta a odtáhli jej domů pod vodu. Proplachovali jsme ho asi 15 minut a konzultovali s naším milovaným Toxikologickým centrem. Chemický list čističe upozorňuje na možné bouřlivé reakce v odpadech. To ale nebyla ta pravá příčina poleptání. Nešťastník se totiž rozhodl pro lepší hospodárnost zbytek chemikálie v plastové lahvi rozředit vodou a teprve směsí zalít odpad. V praxi si tedy potvrdil, že LÍT VODU DO KYSELINY (a pro pokročilé: týká se to i ZÁSAD, jako je zrovna louh) JE FAKT BLBOST. A potřepat to vše pak dvojnásobná. Lahev mu samozřejmě vybuchla do obličeje.
Neopatrnost při používání chemikálií pro domácí použití není zřídkavá. Bohužel máme často pocit, že když se dá něco koupit jen tak bez ničeho kdekoli, je to bezpečné. Krásné barevné lahve a zajímavé tvary balení lákají především děti. Před nějakou dobou nám vonělo úžasně auto. Škytající chlapeček nám produkoval krásné voňavé avivážové bublinky (úplný Králíček Azurit), následovala třeba neteř, která se napila Fridexu místo šmoulí limonády, ale i matka, vždy pečlivě uklízející domácí chemii, která si dala svého panáka sava, nejsou výjimkou …
Výzva 21:55:56 CET / kdo: žena, 60 let / co: alergie / poznámka: skvrny v obličeji, dušná. Takže indikace pro lékaře. Postižená dáma seděla na pohovce spoře oděná župánkem. Pravou tvář, krk a rameno strakaté – zarudlé a bílé a otékající. Obtížné dýchání. Rozrušení. Vše celkem pochopitelné, až na pozoruhodný vzhled jejích vlasů. Buď se hodlala vtělit do Cruelly de Vil nebo si půlku hlavy do něčeho namočila. Postupně jsme se dozvěděli, že se dámě „nějak“ ve sprše zamotala hlava a upadla. Zřejmě i ztratila vědomí, na spánku měla elegantní bouli. Ležela neurčenou dobu v jakési domácí směsi s peroxidem, kterou se rozhodla vylepšit si účes. Popálená byla bohužel i oční rohovka. Bohužel i takto se může potvrdit, že krása bolí.
1) MRAVENCI způsobují velmi členité a větvící se defekty povrchové a i do hloubky. A na rány také působí kyselina mravenčí. Složení mravenčího jedu je podobné jedu vosímu, kousnutí je tedy poměrně bolestivé. Mravenčí samičky mimo kousnutí ještě využívají bodnutí ocasem – rychlé, ostré a plné jedu. Lesní mravenci jsou zvlášť drsňáci… Mimochodem, mravenec z Amazonie měří asi 3 cm a jeho bodnutí je údajně bolestivější než střelné poranění. Doufejme jen, že se s oteplováním počasí nenamnoží i do našich lesů.
2) Kyselina mravenčí – podle chemického bezpečnostního listu – má mimořádně ničivé účinky na tkáně sliznic a horních cest dýchacích, oči a kůži. Způsobuje zánětlivý edém hrtanu, spasmus, zánět a edém průdušek, pneumonitida, plicní edém, palčivý pocit, kašel, sípot, laryngitida, dušnost, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení. Při styku s kůží – Potřísněný oděv a obuv ihned odložte. Omývejte mýdlem a velkým množstvím vody. Postiženého ihned dopravte do nemocnice.