Dědeček Hříbeček se musí poslouchat! Ať už je to ten kouzelný nebo ten vystupující ve sci-fi příbězích (série Agent JFK), případně ten opravdový, familiárně takto nazývaný houbaři, popularizátor české mykologie, Miroslav Smotlacha.
A na toho, kdo neposlouchá, si – před dubem – za dubem – počíhá samotná Kmotřička…paní Smrt!
Večer jsme se s ní potkali, říkala, že houbaři mají pré a ona že má práce nad hlavu. A jestli se prý jedeme podívat na ty bolesti břicha, tak že to je paní, co dostala houby od sousedky. Že tam má taky cestu, ale ještě to vezme přes dálnici, tam je prý také legrace, a tak se k ní dostane až o něco později… a tak jsme ještě zrychlili jízdu sanitky.
Výzva „bolesti břicha, zvracení“ je v letních měsících častá. Převážně jde o dietní chyby a zkažené potraviny, případně o salmonelu. S ohledem na ročník pacientky jsme nic exotičtějšího nečekali. Po příjezdu nás vítala uštvaná žena, hlásící, že babička hodinu zvrací a sedí ve vaně a má i hrozný průjem. V podkrovní koupelničce bylo k nedýchání, a to nejen kvůli horku a vlhku. Zahájili jsme léčbu sprchou nešťastné pacientky a zabalenou do prostěradel jsme ji dostali z vany a po strmém, pro evakuaci kohokoli zcela nevhodném (tedy zastavěném, úzkém a okobercovaném), schodišti do auta. Celou dobu jsme se snažili zjistit příčinu stavu. Kromě dramatického zvracení naprázdno, nám paní kolabovala, bledší byla než prostěradla a stoupala jí teplota.
Po výslechu rodiny se nám podařilo zjistit, že si pacientka pochutnávala na salátu od sousedky. Dokonce nám nakonec i přinesli zbytek v krabičce – možná i na ochutnání! V obsahu krabičky byla majonéza a cibule jasné. Další zelenina a podivné hnědavé kousky čehosi byly už tajemnější. Ochutnávat se nám nechtělo a nebyli jsme s to zjistit víc ani čichem. Pacientku jsme zajistili a podali jí zavodňovací infuzi. Když už jsme skoro odjížděli, přiběhla sousedka s očima navrch hlavy, a volala: „Dášenko, co se ti to stalo! Vždyť to byl jen ten salát, co vždycky dělám z MASÁKŮ! Dala jsem ho i dětem s sebou domů a taky Bláže a Jáje…“. Ajajaj.
A bylo. Kmotřička se zpoza dubu ušklíbla a nechala nás tedy dnes jet. Masák nebo panterka, to je skoro totéž…jen jsme doufali, že nestrávíme večer ježděním pro Blážu, Jáju a děti, ať již jsou doma kdekoli…
Cesta nebyla příjemná, pacientka přestala postupně reagovat a objevily se poruchy vědomí. Metabolická jednotka nemocnice (která teď často přijímá právě pacienty s různými otravami) měla tuto noc zase napilno.
POUČENÍ – Jezte jen houby, které si nasbíráte sami a pokud možno jen ty, které dobře znáte! Nebo si kupte v supermarketu žampiony.
Mochomůrka růžovka Amanita rubenses – masák – výtečná jedlá houba a její záludná sestra Mochomůrka panterová (známá i jako tygrovaná) Amanita pantherina – panterka – je naopak nebezpečně jedovatá. Mykologové radí jednoduchý test – masák na škrábnutí zčervená.
První pomoc – zvracení (zajistit vzorek) a hodně vody! Pokud je k dispozici, tak i živočišné uhlí. Nikdy mléko ani alkohol!
Otravy mykoatropinového typu u nás patří mezi nejčastější. Nástup obtíží je od 30 minut od požití. Objeví se zažívací potíže a dezorientace. V úvodu jsou projevy podobné opilosti. Nebezpečná je hlavně dětem a starším lidem, brzo upadnou do mrákot.
A zase připomínka:
#houby #Smotlacha #kmotřička #otrava #toxikologie
Perfektní a hlavně výborné informace na konci.
děkuji!
Prima jako obvykle. Jen tak dál.
děkuji, ráda!