Dnes ráno byla zase MLHA… suchým jazykem vědy je „mlha jev obsahující produkty kondenzace a snižující dohlednost pod 1 km“ a u nás převažují mlhy radiační.
Hmm… ale mlha je víc, mlha je třeba…třeba slovo – slovo, které se převaluje na jazyku, česká mlha i slovenská hmla zaplní celá ústa, naproti tomu anglický fog je hutný, stručný a suchý, zdaleka nevyvolá shodné pocity. Mlha je také různá, je jiskřivá příslibem slunečného dne po deštivé noci. Mlha je roztrhaná a voňavá, je i hustá, neprůhledná, smogově žlutá a štiplavá…
Některá se dá krájet a skrývá rybníček a některá zase kusadla a chapadla Stephena Kinga. Mlha může skrývat všemožná tajemství, Bludného Holanďana i celý svět nebo jeho konec. Vždy, když jedu po silnici vedoucí do mlhy a nejlépe ještě po mostě nad mlhou, připomenu si na Guljakovského svět mlhy. Jeho kniha na mně v dětském věku měla velký vliv a dlouho jsem měla z mlhy zlý pocit…
Ale když už jsem u těch mlh, jedna mě poněkud zaskočila a zase je to mlha, která ve mně vyvolává nepříjemné pocity… Vlčí mlhu jsem již potkala (jen na okraj, je to ta nejhorší mlha, kterou můžete potkat za volantem), ta nová, mozková, potkává teď mě. Pocit malátnosti a otupělosti, zpomalené myšlení, tlak v zátylku. Řada kognitivních příznaků spojených s depresí… ne nadarmo se nárůst počtů výskytu podobných potíží váže na proběhlou (probíhající?) situaci spojenou s koronavirovými změnami. A možná také s tím, že zapomínáme, že mlha nemusí skrývat jen ta chapadla a že se v ní nemusíme ztratit.
A nakonec pár mlžných zdravotnických postřehů – koronavirus může způsobit příznaky podobné stárnutí. Mozková mlha je jedním z těchto příznaků. Mozková mlha se vyskytuje u pacientů s Hashimoto autoimunitním onemocněním štítné žlázy… není lepší se zadívat na slunce prodírající se mlhou a pokud náhodou neprosvítá, tak si otevřít knihu s mlhou v hlavní roli? #mozková_mlha #mlha #zdraví